img

Çin ve ABD işbirliği ve ortak kazanca yönelmeli


Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve ABD’nin karşılıklı saygı göstererek, barış içinde bir arada bulunması, işbirliği ve ortak kazanca yönelmesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden’in dün BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ABD’nin Çin’le çatışma ve Soğuk Savaş başlatma niyetinde olmadığı iddiasını değerlendirdi.

Zhao, Çin’in ABD’ye yönelik politikalarındaki süreklilik ve istikrarın hep korunduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ABD ile ilişkileri geliştirmek için ortaya koyduğu karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama, işbirliği ve ortak kazanç ilkelerinin, sadece Çin-ABD ilişkilerinin 50 yıllık tarihindeki deneyim birikimi değil, bundan sonraki gelişimde de takip edilmesi gereken temel ilkeler olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden’in birçok defa Çin’le çatışma ve Soğuk Savaş başlatma niyetinde olmadığı taahhüdünde bulunduğuna işaret eden Zhao, Washington’a ABD liderinin taahhüdünü yerine getirerek, Çin’le ilişkilere doğru bir tavırla yaklaşma, iki ülke arasındaki Üç Ortak Bildiri uyarınca Taiwan sorununu uygun bir şekilde çözme, ikili ilişkilerin siyasi temelini koruma çağrısında bulundu.

Zhao, ABD’nin farklı sosyal sistem, tarih ve kültürlere sahip olan  iki büyük ülkenin barış içinde bir arada yaşama, işbirliği ve ortak kazanç gerçekleştirmesinin yolunu bulmak için Çin’le birlikte çaba harcamasını temenni ettiklerini ifade etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.