Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2020-07-31 10:51:00

Türkiye’de ve 16 ülkede kurban kesimleri başladı

‘Kurban’da Kızılay Modeli’ni 14 yıldır başarıyla uygulayan Türk Kızılay, 2020 yılı için aldığı kurban vekâletlerinin kesimlerinde salgın dönemi dolayısıyla yurtiçine öncelik verdi. Yurt içi ve yurtdışında olmak üzere toplam 17 ülkede kurban kesimleri başladı

 

Kurban bereketini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kızılay’ın Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’na yoğun ilgi gösterdi. Kızılay’a yurt içi ve yurt dışı için vekâletlerini veren hayırseverlerin kurbanları bayram namazının ardından kesilmeye başladı. İslami şartlara uygun biçimde, din görevlilerinin ve noter vekillerinin eşliğinde kesimine başlanan kurbanlıkların seçimi veteriner hekimlerce yapıldı. Kesimlerin tamamı Kızılay görevlilerinin gözetiminde, İslami kurallara riayet edilerek, ekstra hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleşiyor. Kurban kesimleri yurt içinde 13 kombinada gerçekleştirilirken yurt dışında ise Balkanlar, Afrika, Asya ve Ortadoğu'daki 16 ülkede yapılıyor. Anlık dağıtım ve aşevlerinde hazırlanacak yemeklerle de ihtiyaç sahiplerine ulaşılacak olan yurt içi kurban kesimlerinden elde edilen etlerin büyük bir çoğunluğu, kavurma konservesi haline getirilerek yıl boyunca dağıtılacak. Yurt dışında ise kesim işlemlerinden hemen sonra kurban etleri soğuk zincir korunarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

 

Kızılay’ın merhamet eli kıtaları aşıyor

Bu yıl “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla kampanya düzenleyen Türk Kızılay; bayramın ilk üç gününde Türkiye dâhil 17 ülkede yaklaşık 150 bin hisselik kurban kesimi yapacak. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık "2020 yılı talihsiz bir yıl oldu. Geçen sene 50'ye yakın ülkede gerçekleştirdiğimiz kurban organizasyonumuzu bu sene sadece açlığın kıtlığın ve savaşın vurmuş olduğu 16 ülkede gerçekleştiriyoruz. Bu sene yurt içerisinde 50 bin civarında hisse yurt dışında da 100 bin hisse ile toplamda 150 bin hisse ile bir organizasyon gerçekleştirdik. Yurt içi için aldığımız vekâletlerin kurban etlerinin bir kısmını aşevlerimizde ve anlık olarak dağıtıyoruz. Büyük bir bölümünü ise konserve haline getirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Yurt dışında kesilen vekâletlerin kurban etleri ise eşit pay edilerek paketleniyor ve soğuk zincir korunarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Kampanyamıza vekâletleriyle destek veren ve kurban bereketini dünyanın farklı coğrafyalarına taşımamıza aracılık eden tüm vekâlet sahiplerine teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

 

Kızılay, yurt içinde 1.7 milyon kişiye ‘dost elini’ uzatıyor

Yurt içindeki yardımlar konusunda bilgi veren Kınık; “Kızılay bu yıl yapacağı kesimlerden elde edilecek et ve et ürünlerini öncelikle 2020 yılında deprem yaşayan Elazığ, Van ve Bingöl’deki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Koronavirüs süreci nedeniyle işini kaybetmiş veya gelir kaybına uğramış kişiler de Kızılay’ın öncelikleri arasında olacak. 2020 yılında yurt içinde 1.7 milyon kişiye Kızılay’ın ‘dost elini’ uzatıyoruz. Bu yıl yaşanan pandemi nedeniyle hijyen koşullarını daha da sıkı uyguluyoruz. Yurt içinde yaklaşık 50 bin hisse karşılığı hayvanın kesimine başladık. Kesimler sonrası elde edilen kurban etlerini ise hijyen kuralları çerçevesinde kavurma konservelerine dönüştüreceğiz. Bu konservelerimiz şubelerimiz aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kavurma konservesinin yanı sıra bayram günü anlık dağıtım ve aşevlerinde de sıcak yemek olarak dağıtımlar yapılacak” dedi.

 

Yurt dışında 2,5 milyon ihtiyaç sahibine ulaşılacak

Genel Başkan Kınık; “2020 Kurban kampanyası kapsamında koronavirüs salgını dolayısıyla aralarında Somali, Sudan, Güney Sudan, Pakistan, Afganistan, Endonezya, Bangladeş, Bosna Hersek, Suriye, Yemen, Irak, Filistin ve K.K.T.C.’nin bulunduğu 13 delegasyon ile Kuzey Makedonya, Karadağ ve Tanzanya’da bayram namazının ardından kurban kesimlerimize başladık. Yurt dışı için aldığımız yaklaşık 100 bin hisseyle 2.5 milyon ihtiyaç sahibinin sofrasını bereketlendireceğiz.” dedi.

 

Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye

Bu yıl da “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla kampanya yürüten Kızılay, amacına uygun olarak kesimi yapılan yurt içi vekâletlerinin kurban etlerini önümüzdeki günlerde kıyma ve kuşbaşı kavurma konservesi haline getirecek. İşlem tamamlandıktan hemen sonra kurban eti konserveleri, Kızılay’ın ülke geneline yayılmış şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.

 

Anlık bilgi veriliyor

Kesimi yapılan kurbanlar ile ilgili bilgi vekâlet sahiplerine anlık olarak veriliyor. Ayrıca, kurban kesim aşamaları video ile kayıt altına alınıyor. Türk Kızılay, kurban gibi önemli bir ibadetin kurallarına uygun olarak yerine getirilmesi ve halkımızın kendisine duyduğu güvene layık olmak adına üzerine düşen sorumluluğu her zaman olduğu gibi bu yıl da yerine getiriyor.


Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 haberyayinagi.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.